Warunki atmosferyczne panujące w zimie niekorzystnie wpływają na stan naszych okien, dlatego też warto o nie zadbać. Wbrew powszechnie panującej opinii pielęgnacja stolarki okiennej wcale nie jest skomplikowana, a przynosi wymierne korzyści. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu okien na zimę, nie będziemy musieli ich co chwilę wymieniać, a nasze rachunki za ogrzewanie zmniejszą się.
Mycie okien
Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych, należy okna (Kraków – polecamy Okno Classic) dokładnie umyć ze wszelkich zabrudzeń. Pamiętajmy jednak, by nie robić tego w pełnym słońcu, bowiem pozostaną nieestetyczne smugi, a także wtedy, gdy na dworze jest zbyt zimno. Używajmy tylko odpowiednich środków do mycia okien niezawierających środków ściernych, rozpuszczalników czy innych substancji chemicznym o silnym działaniu, bowiem mogą one doprowadzić do uszkodzenia okien. Najlepiej myj okna typowym płynem do mycia szyb bądź tradycyjnym płynem do mycia naczyń.
Sprawdzenie stanu technicznego
Po umyciu musimy dokładnie przyjrzeć się oknom po to, by sprawdzić, w jakim są stanie technicznym. Zbadaj czy wszystkie ruchome części okien działają bezproblemowo. Jeżeli pojawią się kłopoty z otwieraniem bądź szczelnością, wyreguluj je zgodnie z zasadami określonymi przez producenta okien. Następnie zabezpieczamy ruchome części okien, tj. smarujemy wazeliną techniczną bądź smarem silikonowym zawiasy, a także inne ruchome elementy. Pamiętaj, że szczelność okien w zimie to kluczowa kwestia, która wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Zadbaj o uszczelki
Ostatnią rzeczą, którą musimy wykonać w ramach prac zabezpieczających okno przed zimą są właściwe uszczelki. Należy je zakonserwować odpowiednimi preparatami, np. wazeliną techniczną, bowiem to właśnie one są w przede wszystkim narażone na wszelkie uszkodzenia w okresie zimowym. Szczególną uwagę zwróć na uszczelki znajdujące się u dołu okien, bowiem są one głównie wystawione na uszkodzenia i zabrudzenia.